Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Alergia a przeziębienie – jak odróżnić?

Alergia a przeziębienie - jak odróżnić?

Przeziębienie oraz alergia bardzo często mają podobne objawy. Z tego powodu coraz więcej osób nie jest w stanie rozpoznać różnicy pomiędzy infekcją a chorobą. Zatem jakie objawy powinny wskazywać na alergię, a co powinno nas upewnić w przekonaniu, że to tylko zwykłe przeziębienie?

Alergia a przeziębienie – w jaki sposób odróżnić?

Warto pamiętać, że przeziębienie może być bardzo szybko wywołane przez jednego z setek krążących po całym świecie wirusów. Z pewnością każdy z nas zna to z autopsji, ponieważ zimową porą każdy z nas choć raz na nie zapada. Z kolei alergia, choć często ma podobne objawy, pojawia się w naszym organizmie na skutek nadczynności układu immunologicznego. Z nieznanych do tej pory naukowcom powodów nasz układ odpornościowy negatywnie reaguje na wybrane czynniki, które nazywane są alergenami. Na skutek tego powstają objawy bardzo zbliżone do symptomów przeziębienia i często są przez ludzi bagatelizowane. Zatem w jaki sposób możemy odróżnić te dwie choroby?

Przede wszystkim podstawową różnią jest czas trwania przeziębienia, jak również alergii. Jeżeli przez bardzo długi czas borykamy się z nieżytem nosa, który po dwóch tygodniach nie chce przejść, możemy sądzić, iż jest to klasyczny objaw alergii.

Klasyczne łzawienie oczu

Ponadto bardzo ważnym faktem, na który także powinniśmy zwrócić uwagę jest swędzenie oraz łzawienie oczu. Podczas przeziębienia raczej mamy kaszel oraz katar, a także bardzo często dokucza nam ból gardła. Rzadko kiedy skarżymy się właśnie na nie tyle, co łzawienie, ale również pieczenie i swędzenie oczu. Jest to klasyczny objaw alergii, który występuje u większości chorych pacjentów.

Na uwagę zasługuje również sezon występowania takich zmian. Jak już wcześniej wspomniano chorujemy najczęściej zimą oraz jesienią, z kolei różnego rodzaju alergie bardzo nasilają się w sezonie wiosennym oraz letnim, o czym także należy pamiętać. Zaostrzenie tych dwóch chorób następuje o różnych porach roku, dlatego warto także wziąć to pod uwagę, jeżeli będziemy zastanawiać się, czy jesteśmy alergikami, czy po prostu to jest zwykłe przeziębienie.

Zdecydowanie alergia oraz przeziębienie bardzo często mają podobne objawy. Z tego powodu coraz więcej osób nie jest w stanie odróżnić tych dwóch rzeczy. Powinniśmy pamiętać, że objawy alergii, jak również symptomy przeziębienia są często bardzo podobne. Z tego powodu nie warto się nimi kierować, a jedynie dokładnie wsłuchać się w swoje ciało i zastanowić się, co jeszcze niepokojącego oprócz klasycznych objawów zauważyliśmy. Dzięki temu bardzo szybko będziemy mogli dostrzec, co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu