Angina ropna – objawy, skuteczne sposoby leczenia

angina ropna

Angina ropna to bardzo ostre zapalenie gardła i migdałków, które zazwyczaj jest konsekwencją zakażenia paciorkowcami. Statystycznie nawet 90% ludzi w trakcie swojego życia chorowało albo zachoruje na tę popularną chorobę górnych dróg oddechowych, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Czym charakteryzuje się angina ropna?

Jak wspomniano we wstępie za występowanie anginy ropnej najczęściej odpowiadają bakterie – paciorkowce. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość angin paciorkowcowych wywołanych jest przez „Streptococcus Pyogenes”. Mowa tutaj oczywiście o dość popularnych paciorkowcach beta-hemolizującego z grupy A. Angina paciorkowcowa niestety bardzo szybko rozprzestrzenia się pomiędzy ludźmi, dlatego też tak bardzo ważne jest odizolowanie chorego. Na anginę ropną najczęściej chorują dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 14 roku życia. Angina paciorkowa wyróżnia się bardzo gwałtownym początkiem, co jest ściśle powiązane z dość krótkim okresem inkubacji bakterii. Warto wspomnieć również o tym, że ta choroba niestety ma tendencję do nawrotów, dlatego też po wyleczeniu należy zadbać o swoje zdrowie.

Angina ropna objawy

Objawy anginy ropnej są zazwyczaj bardzo podobne do zwykłego przeziębienia. U chorych migdałki są znacznie powiększone i pojawia się oczywiście stan podgorączkowy. U pacjentów błona śluzowa gardła i migdałów jest mocno przekrwiona, a co najważniejsze bardzo często pojawia się biały nalot na języku. W niektórych przypadkach mogą pojawić się bolesne czopy ropno-śluzowe. Angina ropna bardzo często prowadzi do stanu zapalnego w miąższu migdałków, na których pojawiają się charakterystyczne naloty ropne.

Angina ropna ile trwa?

To, ile trwa angina ropna w dużej mierze zależy od odporności pacjenta oraz od sposobu leczenia. Jeżeli chodzi o wysoką gorączkę, to utrzymuje się ona wyłącznie w pierwszej fazie choroby, dlatego też po 3-5 dniach ustępuje. Bóle gardła powinny ustąpić po tygodniu nawet wtedy, gdy nie są leczone. Pamiętać należy o tym, że angina paciorkowcowa ma etiologię bakteryjną, dlatego też wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, która trwa nie krócej niż 10 dni.

Jakie są skuteczne sposoby leczenia?

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na wyleczenie anginy ropnej jest oczywiście leczenie antybiotykami. Im szybciej dojdzie do rozpoznania anginy i wprowadzenia leczenia farmakologicznego, tym zdecydowanie szybciej będzie można pozbyć się dokuczliwych objaw. W dużej mierze to właśnie dzięki antybiotykom błyskawicznie ustępuje nie tylko ból gardła, ale również spada gorączka. Nie można zapominać również o tym, że dzięki antybiotykom znacząco ogranicza się ryzyko powikłań, dlatego też tym bardziej warto jak najszybciej odwiedzić lekarza.

Może Cię zainteresować: Domowe sposoby na ból gardła.

Jakie leki podaje się przy anginie ropnej?

Bakterie paciorkowca najłatwiej zwalczyć fenoksymetylpenicyliną. Penicylina może pochwalić się nie tylko dużą dostępnością i przystępną ceną, ale również wysokim bezpieczeństwem. Z jej dobrodziejstw bez problemu, mogą skorzystać nawet kobiety w ciąży. Problemy pojawiają się jedynie u osób, które są uczulone na penicylinę. W takiej sytuacji lekarz może przepisać preparaty z grupy makrolidów albo cefadroksylem. Przy anginie ropnej stosuje się także leczenie objawowe. Pacjentom przepisywane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Aby zmniejszyć obrzęk oraz zaczerwienienie błon śluzowych gardła warto postawić na pastylki do ssania. Dużym zainteresowaniem cieszą się także specjalne płukanki z rumianku i szałwii.

Zobacz również, jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu gardła. 

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje