Bezdech senny a otyłość

bezdech senny a otyłość
bezdech senny a otyłość

Bezdech senny to zaburzenie, które może mieć bardzo poważne konsekwencje. Obturacyjny bezdech senny polega na tym, że osoba chora w czasie snu naprzemiennie zaczyna i przestaje oddychać. Co ważne, przypadłość ta może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Czym cechuje się obturacyjny bezdech senny?

Jak wspomniano powyżej, bezdech senny polega na okresowym zatrzymaniu oddychania w czasie spoczynku. Problem ten dotyka około dziecięciu procent mężczyzn i poniżej pięciu procent kobiet zamieszkałych na terenie kraju.

Jakie są typowe objawy bezdechu sennego?

Osoby borykające się z tego rodzaju problemem w trakcie snu przestają oddychać, sapią oraz w trakcie nocy często się wybudzają. Z tego powodu zwykle odczuwają one zmęczenie i senność w ciągu dnia. Wśród innych objawów choroby wymienia się:

  • niespokojny sen,
  • chrapanie,
  • bezsenność,
  • dolegliwości bólowe głowy, które pojawiają się nad ranem,
  • konieczność częstego oddawania moczu w ciągu nocy,
  • ból i przesuszenie gardła występujące po nocnym spoczynku,
  • zgagę,
  • przyrost masy ciała,
  • spadek libido i impotencję u mężczyzn.
  • Poza tym, osoba chora może być poirytowana i nerwowa.

W jaki sposób diagnozuje się tego rodzaju problemy?

Diagnozowanie problemu obejmuje wykonanie polisomnografii. Jest ona wykonywana z użyciem aparatu, za pomocą którego można rejestrować fale mózgowe, ruchy gałek ocznych i kończyn dolnych, zawartość tlenu we krwi, rytm bicia serca oraz przepływ powietrza. Tego rodzaju badanie jest dość kosztowne oraz mało komfortowe dla pacjenta. Alternatywnym rozwiązaniem jest diagnostyka z wykorzystaniem pulsoksymetru, za pomocą którego można potwierdzić lub wykluczyć obecność bezdechów. Co ważne, tego rodzaju badanie może być wykonywane w domu pacjenta, który wszystkie informacje dotyczące jego przeprowadzenia uzyskuje w specjalistycznych podmiotach medycznych.

Jakie są przyczyny dolegliwości?

W warunkach prawidłowych mięśnie gardła podtrzymują podniebienie miękkie, migdałki oraz język. Dzięki temu możliwe jest swobodne oddychanie. W przypadku osłabienia tych mięśni następuje zapadnięcie się tkanek miękkich, w wyniku czego dochodzi do trudności związanych z przepływem powietrza oraz swobodnym oddychaniem. W efekcie tego zjawiska obniża się poziom tlenu we krwi, co stanowi sygnał ostrzegawczy dla mózgu. Dochodzi wówczas do wybudzenia się chorego ze snu oraz zaczerpnięcia powierza. Wybudzenie jest w tym przypadku bardzo krótkie, ale może powtarzać się nawet pięciokrotne w ciągu godziny. Pacjent nie jest świadomy tego rodzaju wybudzeń, ale zaburzają one jego spokojny i regenerujący sen.

Jakie czynniki mogą sprzyjać wstępowaniu dolegliwości?

Zaburzenia prawidłowego oddychania w czasie snu mogą dotykać osoby w każdym wieku. Są jednak czynniki, które zwiększają ryzyko związane z występowaniem tego rodzaju zmian. Wśród nich wymienia się:
nadwagę i otyłość oraz zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej wokół szyi,
– zwężenie cieśni gardła oraz powiększenie migdałków,
– płeć męską,
– wiek,
– stwierdzone przypadki bezdechu w rodzinie,
– spożywanie alkoholu,
– palenie papierosów,
– przyjmowanie leków uspokajających i nasennych,
– niedrożność nosa związaną z infekcją, alergią czy wadami anatomicznymi.

W jaki sposób otyłość może wpływać na występowanie tego rodzaju zaburzeń?

W przypadku nadwagi i otyłości może dochodzić do zwężenia lub blokowania dróg oddechowych. W efekcie zaburzony zostaje spokojny sen, a pacjent staje się senny, przemęczony i poddenerwowany. Ogranicza on wówczas wysiłek fizyczny, który może nasilać zmęczenie i powodować dalszy dyskomfort. Pacjent wybiera również łatwe i szybkie do przyrządzenia dania gotowe, które cechuje wysoka kaloryczność oraz negatywne oddziaływanie na zdrowie. Można zatem przyjąć, że osoby cierpiące na bezdech w nocy są bardziej podatne na wzrost masy, a wykonywane przez nie ćwiczenia fizyczne przynoszą ograniczony skutek. Warto dodać, że u pacjentów cierpiących na bezdech w nocy zwykle stwierdzany jest podwyższony poziom greliny, która pobudza apetyt oraz obniżony poziom leptyny, która odpowiedzialna jest za wysyłanie do mózgu sygnału związanego z najedzeniem się. Co ważne, nie tylko otyłość wpływa na zwiększone ryzyko występowania bezdechu sennego, ale również bezdech senny może powodować otyłość.

Zainteresuje cię również: Leczenie bezdechu.

W jaki sposób można ograniczać przykre dolegliwości oraz zmniejszać ryzyko ich występowania?

Profilaktyka zdrowego snu obejmuje dbanie o odpowiednią masę ciała. Konieczne jest w tym wypadku wykonywanie ćwiczeń fizycznych oraz przestrzeganie zbilansowanej diety. Poza tym, zalecane jest ograniczenie spożywania alkoholu oraz zaprzestanie palenia tytoniu. Warto również zrezygnować z przyjmowania środków uspokajających i nasennych oraz leżenia na plecach. W zamian za to należy spać na boku, a w razie występowania niepokojących objawów warto udać się do otolaryngologa lub pulmonologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje