Katar z krwią – przyczyny i leczenie

katar z krwią

Czasem zdarza się niewielki wyciek krwi z nosa, co często wynika z uszkodzenia mechanicznego. U niektórych osób pojawia się ona na skutek przemęczenia lub osłabienia organizmu. Katar z krwią nie powinien wzbudzać większego niepokoju, najczęściej objaw ten znika samoczynnie. Przy częstym smarkaniu może dojść do podrażnienia śluzówki, przez co wydzielina o czerwonym zabarwieniu staje się czymś normalnym. Oczywiście większa ilość domieszki krwi powinna być sygnałem alarmowym, który wymaga skontrolowania. Na wszelki wypadek warto zgłosić tego typu symptom lekarzowi i wykluczyć poważniejsze schorzenie.

Skąd katar z krwią? Jakie są jego przyczyny?

Smarkanie krwią może wskazywać na rozmaite schorzenia wewnątrz jamy nosowej lub chorób ogólnych. Nierzadko jest to wynikiem deficytów składników pokarmowych, rozmaitych zaburzeń. Często w wydzielinie znajduje się nie tylko domieszka krwi, ale pojawiają się skrzepliny i strupy. Niektóre osoby obserwują u siebie także zaburzenia węchu i uczucie zatkanego nosa. Krew w katarze ma najczęściej postać cienkich nitek. Jeśli dojdzie do podwyższenia ciśnienia tętniczego, to efektem tego może być pękanie naczynek krwionośnych znajdujących się w śluzówce nosa. Skutkuje to także krwawieniami, stąd też ślady krwi w wydzielinie z nosa. Jeśli doszło do urazu na skutek uderzenia lub złamania przegrody nosowej, to wystąpienie krwawienia jest czymś oczywistym. Krwisty katar może być także efektem zakażenia miejscowego, perforacji przegrody nosa.

Co może być tego przyczyną krwistej wydzieliny z nosa?

Jeśli ktoś miał przeprowadzony zabieg chirurgiczny w obrębie nosa i zatok, to normalnym objawem będzie wystąpienie kataru z krwią. Zwykle towarzyszą temu również dodatkowe objawy w postaci dolegliwości bólowych, zaburzenia węchu, zatkania nosa. Zdarzają się także przypadki krwistej wydzieliny z nosa, które świadczą o obecności w nim polipów. Istnieje również ryzyko rozwoju guza nowotworowego w jamie nosowej, gardle lub krtani. Najczęściej jednak krwawienie z nosa nie wskazuje na zmiany rakowe, dlatego nie należy panikować i zakładać najgorszego scenariusza. Na rozwój choroby nowotworowej wskazuje krwista wydzielina i szereg dodatkowych symptomów typu obrzęk twarzy, ból głowy, spadek masy ciała, porażenie nerwów czaszkowych, uciskanie w głowie, niedrożność przewodu nosowego.

Z czego wynika katar z domieszką krwi?

Przyczyną krwistej wydzieliny z nosa mogą być rozmaite choroby dotykające narządów wewnętrznych typu niewydolność wątroby i nerek. Przy zaburzeniach krzepnięcia krwi także często pojawia się katar z krwią. Przyczyną problemu są również zaburzenia hormonalne, dotyczy to przede wszystkim kobiet. W przebiegu endometriozy i w trakcie menstruacji niektóre kobiety uskarżają się na krwistą wydzielinę z nosa. Panie znajdujące się w stanie błogosławionym także mogą mieć katar z krwią. Przy chorobach zakaźnych typu odra, ospa i różyczka bardzo często obserwuje się krwistą wydzielinę z nosa. Przy chorobach układowych również może ona wystąpić, szczególnie przy AIDS i sarkoidozie.

Zobacz także: Krwawienia z nosa.

Jakie są częste przyczyny kataru z krwią?

Jeśli ktoś ma niedobory witamin C i K to mogą pojawić się u niego krwawienie w przegrodzie nosowej, to samo dotyczy osób zmagających się z ciśnieniem tętniczym, anemią i białaczką. Warto też wiedzieć, że przyjmowanie niektórych leków również może skutkować wystąpieniem krwi w katarze. Obserwuje się to przede wszystkim u pacjentów stosujących spore ilości salicylanów, warfaryny i innych substancji zażywanych przy zaburzeniach krzepnięcia krwi. Nierzadko za wystąpienie krwistej wydzieliny z nosa odpowiada ogólne osłabienie organizmu. Często można zaobserwować jej obecność u osób zestresowanych. Nawet nadmierny wysiłek może przyczynić się do tego, że z nosa leci krew.

Co robić w przypadku występowania krwi w nosie? Czy leczenie jest konieczne?

Jako że przyczyn krwistej wydzieliny z nosa może być wiele, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza laryngologa w celu przeprowadzenia dokładnego wywiadu, obejrzenia przewodów nosowych i wykonanie odpowiednich badań. Powinno się odwiedzić internistę, jeśli katar z krwią utrzymuje się przez dłuższy czas. Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać w przypadku wystąpienia objawów towarzyszących. Krwista wydzielina z nosa jest tylko objawem, dlatego w celu pozbycia się go niezbędne staje się znalezienie źródła problemu i wyeliminowanie przyczyny. Jako że niepozorny katar z krwią może być objawem choroby nowotworowej, to nie powinno się tego lekceważyć.

Jeśli za pojawienie się krwi w wydzielinie z nosa odpowiada przedawkowanie niektórych leków, to konieczne staje się dokonanie zmian w przyjmowanych dawkach lub zmienianie medykamentów na takie, które nie będą powodować tego typu skutków ubocznych. Leczenie ma na celu poprawienie stanu pacjenta, a nie pogarszanie go i szkodzenie mu. Oczywiście nie należy na własną rękę odstawiać żadnego preparatu, powinno się to zrobić w oparciu o konsultacje z lekarzem prowadzącym. W przeciwnym mogą wystąpić negatywne konsekwencje.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje