Videootoskopia, czyli badanie endoskopowe ucha – na czym polega?

badanie endoskopowe ucha przez laryngologa przy użyciu endoskopu

Videootoskopia (badanie endoskopowe ucha) polega na wprowadzeniu do przestrzeni ucha otoskopu i oglądania obrazu na monitorze. W ten sposób przeprowadza się szczegółowe badanie błony bębenkowej i warstw zewnętrznych ucha. Badanie jest wykonywane pod kierunkiem lekarza specjalisty laryngologa.

Endoskopia ucha – jakie choroby wykrywa?

Na badanie nie jest wymagane skierowanie, a wynik jest możliwy do uzyskania od razu. Videootoskopia daje możliwość ocenienia stanu ucha i postawienia dokładnej diagnozy. Polega ona na wprowadzeniu endoskopu zawierającego miniaturową kamerkę do kanału słuchowego, co daje możliwość obejrzenia wnętrza ucha pod dużym powiększeniem. Dzięki temu laryngolog może znaleźć nawet najmniejszych zmian w przewodzie słuchowym, błonie bębenkowej i w uchu środkowym. Tego typu badanie jest znacznie bardziej dokładne, ponieważ bez niego nie jest możliwe dostrzeżenie zmian w obrębie błony bębenkowej lub stwierdzenie obecności płynu w uchu środkowym czy wykrycia kieszonki retrakcyjnej. Endoskopia ucha ma też na celu ocenę stanu ucha u pacjentów pooperacyjnych i sprawdzanie procesu gojenia ran. Za pomocą tego badania wykryć można również przyczyny niedosłuchu spowodowane wszelkimi urazami lub zmianami anatomicznymi w obrębie ucha.

Kiedy warto wykonać endoskopię ucha?

Badanie endoskopowe ucha ma zastosowanie przede wszystkim w celach diagnostycznych i sprawdza się u osób, które posiadają objawy takie jak np. ból ucha i problemy związane ze słuchem, przewlekły stan zapalny, w tym niedosłuch. Daje możliwość wykrycia zmian patologicznych, które można przeoczyć gołym okiem. To dobry sposób na wykrycie stanów zapalnych, płynu za błoną bębenkową. Możliwe jest ponadto wskazanie jej uszkodzeń i przyczyn zmian w uchu. Videootoskopia stosowana jest także do oceny efektów zabiegu w obrębie przewodu słuchowego. Za jego pomocą można także ocenić, czy przewód słuchowy jest wolny.

Endoskopia ucha – przebieg badania

Przebieg badania polega na umieszczeniu we wnętrzu ucha giętkiej rurki – sondy, która jest zakończona światłowodem. Sonda daje możliwość oświetlenia wnętrza przewody i dobrego podglądu badanych obszarów. By lekarz laryngolog miał podgląd na obraz wewnątrz niezbędne jest ponadto szkiełko, które znajduje się na endoskopie. Nowoczesne urządzenie dzięki miniaturowej kamerce daje możliwość podglądu wnętrza ucha na monitorze komputera, co umożliwia dokładną analizę i szybsze wystawienie diagnozy przez lekarza.

Zobacz również: Endoskopowe operacje zatok

Jak przygotować się do badania endoskopowego ucha?

Badanie endoskopowe ucha dla wielu osób jest trudnym i dość stresującym przeżyciem, którego nie należy się jednak obawiać. Dzięki niemu z łatwością można zdiagnozować zmiany chorobowe w ciele człowieka. Dotyczy to wprowadzenia do ucha sondy i możliwości posiadania bezpośredniego wglądu na narządy wewnętrzne. Wykonanie tego typu badania w odpowiednim momencie pozwala nie tylko na zdiagnozowanie choroby, ale też podjęcie odpowiednio wcześnie leczenia i doprowadzenie do całkowitego wyzdrowienia.

Czy do badania endoskopowego ucha należy się przygotowywać? Nie jest to konieczne, w czasie badania laryngolog bezboleśnie umieszcza sondę w przewodzie słuchowym. Może nam towarzyszyć nieprzyjemne uczucie ucisku, jednak do tego typu badania nie jest konieczne stosowanie środków przeciwbólowych czy znieczulenia. Tym bardziej, że badanie nie trwa długo, zazwyczaj przebiega ono w ciągu kilku minut. Po badaniu, jeśli nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, można od razu wrócić do normalnych aktywności. Warto wiedzieć, że videootoskopia jest badaniem w pełni bezpiecznym, którego w żadnym wypadku nie należy się obawiać.