Wszystko, co warto wiedzieć o badaniu słuchu

badanie słuchu

Badanie słuchu jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, jakie można wykonać w celu utrzymania zdrowia. Wykonanie badania słuchu pozwala wykryć wiele wad i zaburzeń słuchu.

Większość ludzi uważa dobry słuch za coś oczywistego, ale niestety tak nie jest. Dobry słuch nie jest dany każdemu. Nie bez powodu protetycy słuchu i laryngolodzy zalecają wszystkim dorosłym regularne badania słuchu. Jednak co dokładnie dzieje się podczas badania słuchu?

Dlaczego warto badać słuch?

Badania słuchu są bardzo ważne, aby upewnić się, że uszy są zdrowe, dlatego, jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jeśli masz choćby najmniejsze podejrzenie, że Twój słuch się pogorszył, zrób badanie słuchu. To nie boli i trwa tylko kilka minut. Nawiasem mówiąc, protetyka słuchu, czyli noszenie aparatu słuchowego, to nie złamana noga. Wręcz przeciwnie, znacznie poprawia jakość życia.

Na czym polega badanie słuchu?

Za pomocą badania słuchu specjaliści badają funkcjonowanie uszu, słuchu i słuchowych komórek czuciowych. Nie chodzi więc tylko o to, czy ktoś dobrze słyszy, ale także o to, aby dowiedzieć się, jak dobrze działa słuch danej osoby i czy każde ucho słyszy równie dobrze.

Jakie są rodzaje badań słuchu i dzieje się podczas badania słuchu?

Istnieją różne techniki badania słuchu. Najbardziej powszechną i często wykorzystywaną metodą jest audiometria.

Badanie dostarcza bardzo konkretnych wyników dotyczących wrażliwości słuchu i pokazuje nam, w jakich zakresach częstotliwości zmysły słuchu nadal funkcjonują i gdzie leżą akustyczne granice możliwości słyszenia.

Podczas badania wykorzystuje się zestawy dźwięków o różnych częstotliwościach i głośnościach, aby określić, jak dobrze pacjent słyszy. Wyniki audiometrii są wykorzystywane do ustalenia, czy pacjent potrzebuje aparatu słuchowego, czy też wymaga dodatkowego leczenia słuchu.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego audiometrem. Audiometr wytwarza dźwięki o różnych częstotliwościach i głośnościach, a pacjent musi je rozpoznać i odpowiedzieć, czy je słyszy. Wyniki tego badania są wykorzystywane do diagnozowania różnych uszkodzeń słuchu i do określenia, jakie leczenie jest najbardziej odpowiednie.

W zależności od potrzeb pacjenta można wykonać również inne rodzaje badań słuchu, takie jak otoemisja akustyczna, tympanometria i badanie BERA. Te techniki są wykorzystywane do określenia poziomu słyszalności, wykrywania wad słuchu lub przeprowadzania diagnostyki leczenia.

Otoemisja akustyczna jest badaniem słuchu, w którym wykorzystywane są dźwięki o różnych częstotliwościach. Badanie polega na tym, że pacjent słyszy dźwięki emitowane przez specjalny aparat, który jest umieszczony jego uchu. W tym celu wykorzystywane są mikrofony, które są podłączone do aparatu. Dźwięki są emitowane w różnych częstotliwościach i stopniach głośności. Na podstawie odpowiedzi pacjenta lekarz może ocenić jego słuch i stwierdzić, czy występuje jakaś utrata słuchu.

Tympanometria to badanie słuchu, które pozwala na ocenę słuchu i stanu ucha środkowego, ponadto służy do wykrywania wad słuchu i chorób związanych z uchem środkowym. Do badania wykorzystuje się specjalne urządzenie, które wprowadza powietrze do ucha środkowego. Przez to powietrze urządzenie wytwarza dźwięki, które służą do określenia amplitudy dźwięku. W przypadku braku uszkodzenia ucha środkowego amplituda dźwięku pozostaje stała. Jednak w przypadku gdy ucho jest uszkodzone, amplituda dźwięku się zmienia. Dzięki temu badaniu lekarz może określić, czy dana osoba ma uszkodzony słuch.

BERA (Brainstem Evoked Response Audiometry) to badanie słuchu, które wykorzystuje elektroencefalogram (EEG) do określenia słyszalności dźwięków wywołanych w mózgu. Badanie to służy do określenia jakości słuchu i identyfikacji problemów związanych ze słuchem, w tym wady słuchu, zaburzenia słuchu lub uszkodzenia słuchu. BERA ma zastosowanie w diagnozowaniu wad słuchu u dzieci i dorosłych, a także w monitorowaniu postępów rehabilitacji słuchu.

Istnieją też inne testy i procedury badawcze w celu sprawdzenia funkcji i funkcjonowania słuchu, takie jak próba Fowlera.

Wymienione rodzaje badań słuchu wymagają, aby badane osoby były w stanie zareagować. Oznacza to, że te metody badania słuchu nie są odpowiednie dla osób z ograniczoną reakcją, takich jak osoby cierpiące na demencję.

Zobacz także: Badanie słuchu u dzieci.

Jaka jest procedura badania słuchu?

Procedura badania słuchu składa się z kilku różnych etapów. Badanie zazwyczaj zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Wywiad dotyczy jego historii medycznej i doświadczeń związanych ze słuchem, warunków życia, specyfiki akustycznej pracy, a w szczególności codziennych sytuacji słuchowych oraz możliwego zaburzenia słuchu hałasem.
Lekarz badający słuch wykonuje następnie badania słuchu w celu oceny wrażliwości słuchu pacjenta. Te badania mogą obejmować rejestrowanie poziomu słyszalnych dźwięków w różnych częstotliwościach, a także rejestrowanie dźwięków o różnej głośności. Po przeprowadzeniu badań lekarz może na podstawie wyników postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Badanie słuchu to nic wielkiego, ale zdecydowanie warto

Każdy dorosły przynajmniej raz w roku powinien zgłosić się na badanie słuchu, aby sprawdzić swój słuch. Rzadko zdarza się, aby osoba dotknięta chorobą od razu rozpoznała ubytek słuchu, ponieważ zdolność słyszenia zwykle zmniejsza się bardzo stopniowo i pogarsza się w ciągu wielu miesięcy i lat. Często pacjenci przychodzą na badanie słuchu zbyt późno, a wtedy zdolność słyszenia można przywrócić tylko w ograniczonym zakresie.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje