Audiometria – na czym polega? Kiedy wykonać badanie audiometryczne?

Audiometria wykonywana u dziecka przez laryngologa

Audiometria jak powszechnie wiadomo jest jedną z najczęściej stosowanych metod, dzięki której można dokładnie ocenić zmysł słuchu. Warto wspomnieć również o tym, że współczesna medycyna oferuje nie tylko audiometrię tonalną, ale również audiometrię słowną.

Audiometria co to jest?

Jak wspomniano we wstępie audiometria to dość popularna metoda badania słuchu. Podczas badania pacjent umieszczany jest w specjalnej kabinie, która jest szczelnie izolowana. W umiejętnie wytłumionym pomieszczeniu badana osoba odpowiada po usłyszeniu dźwięku. Poszczególne sygnały dźwiękowe generowane są z audiometru bezpośrednio do specjalnych słuchawek. Uzyskane wyniki prezentowane są w postaci audiografów, czyli krzywych obrazujących ewentualne schodzenia i ubytku słuchu. Dzięki opisywanemu badaniu zdecydowanie łatwiej jest zaproponować skuteczne leczenie, czy też dobrać optymalny aparat słuchowy.

Czym charakteryzuje się audiometria tonalna?

Audiometria tonalna to nic innego jak popularne badania PTA (ang. Pure Tone Audiometry). Głównym zadaniem badania jest oczywiście określenie zakresu słyszenia. Audiogram ilustruje najcichsze dźwięki, które jest w stanie usłyszeć badana osoba. Badania przeprowadza się nie tylko na dźwiękach wysokich, ale również niskich. Wynika to oczywiście z tego, że w obu przypadkach mogą występować bardzo duże różnice w słyszeniu.

Jak wyglądają wyniki badania PTA?

Po wykonaniu badania audiometrycznego pacjenci otrzymują specjalny wydruk (audiogram), który przedstawia dwie linie naniesione na siatce. Lewa strona wykresu prezentuje dźwięki niskie, a prawa analogicznie odpowiada za dźwięki wysokie. Jeżeli chodzi o linie ciągłe na wykresie, to odpowiadają one za przewodnictwo powietrzne. Przerywane linie na wykresie oznaczają z kolei przewodnictwo kostne. Im bliżej siebie znajdują się linie, tym lepiej. Taki wykres oznacza, że słuch badanego pacjenta jest prawidłowy. Jeżeli na wykresie występuje duża rozbieżność linii, to wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami słyszenia albo zaburzeniami układu słuchu.

Zobacz także: Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach

Kiedy wykonać badanie audiometryczne?

Badania audiometrii wykonuje się przy podejrzeniach zaburzeń słuchu. Audiometria tonalna wykonywana jest również u pacjentów, którzy mają ewidentne problemy ze słyszeniem. W dużej mierze to właśnie dzięki badaniu można dokładnie określić stopień niedosłuchu. W wielu przypadkach audiometrię wykorzystuje się również w diagnostyce szumów usznych i przy problemach z zawrotami głowy. Przy audiometrii tonalnej niezbędna jest oczywiście sprawna współpraca pacjenta. Z praktycznego punkt widzenia oznacza to, że nie zaleca się jej wykonania u najmłodszych dzieci. Problemy z przeprowadzeniem badania mogą pojawić się również u osób ze znaczną niepełnosprawnością. Badanie bardzo często wykonuje się również przy urazach głowy i przy schorzeniach mózgu.

Kto przeprowadza badanie?

Badanie audiometryczne przeprowadzane jest nie tylko przez laryngologów, ale również przez audiologów i protetyków słuchu. Badanie nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, dlatego też może być wykonane przez odpowiednio wykwalifikowaną pielęgniarkę. W Polsce jest bardzo wiele gabinetów zabiegowych, w których można wykonać badanie za pomocą specjalnych urządzeń audiometrycznych. Całe badanie jest oczywiście bezbolesne i nieinwazyjne. Nawet niewielki stopień niedosłuchu może znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie, dlatego też tym bardziej warto systematycznie badać słuch. Opisywane badanie audiometryczne jest bardzo szybkie, a co najważniejsze wyniki w postaci audiogramu otrzymuje się od razu.

Przeczytaj również: Chrapanie a wiek – czy chrapanie może pojawić się wraz z wiekiem?

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje