Angina paciorkowcowa – przyczyny, objawy i leczenie

angina ropna

Angina paciorkowcowa to choroba wywoływana przez bakterie β-hemolizujące Streptococcus pyogenes. Paciorkowce powodują zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, co objawia się intensywnym bólem gardła, który nasila się zwłaszcza podczas przełykania śliny i pokarmów. Poza tym, dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych oraz występowania charakterystycznego białego nalotu na powiększonych migdałkach. W ramach leczenia stosuje się antybiotykoterapię, która może być wspierana przez leki obniżające gorączkę i łagodzące ból gardła.

Czy charakteryzuje się angina paciorkowcowa?

Angina ropna, która wywoływana jest przez paciorkowce przenoszona jest drogą kropelkową. Łatwo rozprzestrzenia się wśród dzieci w wieku od 3. do 14. roku życia i ma tendencje do nawracania. Po 15. roku życia tego rodzaju choroba pojawia się rzadziej i występuje przede wszystkim u osób z obniżoną odpornością. Wzrost zachorowania na anginę paciorkowcową obserwuje się zwykle w sezonie jesienno-zimowym. Okres wylęgania choroby wynosi zwykle od jednego do czterech dni, a choroba trwa zazwyczaj około tygodnia.

Jakie są typowe objawy anginy paciorkowcowej?

Angina to choroba, której objawy w początkowym okresie są zbliżone do występujących w przypadku innych chorób górnych dróg oddechowych. Jest to uczucie ogólnego rozbicia, któremu towarzyszy ból gardła. Poza tym, może występować dość wysoka gorączka oraz ropne czopy na powiększonych migdałkach podniebiennych. Powiększeniu ulegają również węzły chłonne szyi, co utrudnia przełykanie śliny, oddychanie ustami oraz spożywanie pokarmów.

W jaki sposób różnicuje się anginę paciorkowcową?

Jak wspomniano powyżej, objawy anginy w pierwszym okresie mogą być zbliżone do tych, które pojawiają się w przypadku infekcji wirusowej. Pomocna w tym wypadku okazuje się skala Centora/Mc Isaaca, która pomaga różnicować choroby o etiologii bakteryjnej i wirusowej. Tego rodzaju działanie jest istotne, ponieważ leczenie anginy wymaga włączenia antybiotykoterapii, która w przypadku chorób wirusowych nie ma uzasadnienia. W ramach badania z wykorzystaniem skali Centora/ Mc Isaaca bierze się pod uwagę obecność gorączki, brak kaszlu, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich, obecność nalotu włóknikowego oraz wiek pacjenta. Diagnoza stawiania w oparciu o powyższą skalę może być weryfikowana poprzez wykonanie szybkiego testu w kierunku potencjalnego zakażenia S.pyogenes. Można również wykonać posiew wymazu pobranego z gardła i migdałków.

W jaki sposób leczy się anginę paciorkowcową?

Leczenie infekcji bakteryjnych wymaga włączenia antybiotyków. Zwykle w tym wypadku podawana jest pacjentom penicylina w formie doustnej, a terapia powinna trwać 10 dni. Lek zmniejsza silny ból gardła, zmniejsza dolegliwość innych objawów oraz ogranicza ryzyko nawrotu choroby. W razie uczulenia pacjenta na penicylinę podaje się leki z grupy cefalosporyn lub makrolidów. Antybiotykoterapia może i powinna być wspierana przez leki łagodzące objawy towarzyszące chorobie, w tym tabletki do ssania z lidokainą lub chlorkiem cetylopirydyniowym. Wskazane są również środków przeciwgorączkowe oraz duża dawka odpoczynku. Ponieważ objawy anginy paciorkowcowej mogą być podobne do innych chorób warto skonsultować się z lekarzem otolaryngologiem, który postawi odpowiednią diagnozę.

Jakie są możliwe powikłania anginy paciorkowcowej?

Powikłania anginy paciorkowcowej zdarzają się dość rzadko. Może to być na przykład ropień okołomigdałkowy, który objawia się silnym bólem gardła, który promieniuje do ucha, obfitym ślinieniem się, zaczerwieniem gardła, szczękościskiem oraz narastaniem gorączki. W przypadku wystąpienia tego rodzaju powikłań konieczne jest nacięcie i drenaż ropnia oraz antybiotykoterapia. Choroba może dawać również inne powikłania, w tym gorączkę reumatyczną lub popaciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek. Gorączka reumatyczna pojawić się może po trzech tygodniach od infekcji, a towarzyszyć jej może zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zmiany neurologiczne oraz rumień skórny. Kłębuszkowe zapalenie nerek objawia się zmianami w moczu i występowaniem obrzęków.

Jakie inne choroby mogą dawać objawy zbliżone do anginy paciorkowcowej?

Objawy charakterystyczne dla anginy paciorkowcowej mogą pojawiać się również w przebiegu innych chorób. Może to być na przykład mononukleoza zakaźna, która wywoływana jest przez wirusy EBV. Choroba przenosi się drogą kropelkową, a w jej przebiegu dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych szyi i migdałków, ogólnego rozbicia, rozkojarzenia oraz gorączki. Kolejną chorobą, której objawy mogą być zbliżone do tych, które pojawiają się w przypadku anginy jest błonica gardła. Jest to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie. W trakcie choroby pojawia się gorączka, ból gardła oraz nalot włóknikowy. Poza tym, występują trudności w połykaniu oraz dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych podżuchwowych. Herpangina to zapalenie gardła, które wywoływane jest przez wirusy. Choroba diagnozowana jest przede wszystkim u dzieci i objawia się gorączką, bolesnością gardła oraz pęcherzykowymi zmianami na migdałkach i podniebieniu. Leczenie w tym wypadku jest objawowe i polega na łagodzeniu objawów uciążliwych dla małych pacjentów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje