Kiedy korekcja nosa jest wskazana?

korekcja nosa

Wygląd każdego z nas ma ogromne znaczenie. To jak wyglądamy przekłada się na sposób, w który jesteśmy postrzegani i oceniani. Nie bez znaczenia ma w tym wypadku symetria twarzy. Osoby, których twarz jest symetryczna postrzegane są jako bardziej atrakcyjne i godne zaufania. Warto dodać, że dużą rolę w wyglądzie twarzy odgrywa nos.

Dlaczego odpowiedni kształt nosa ma tak istotne znaczenie?

Jak wspomniano powyżej, nos w dużym stopniu determinuje wygląd twarzy. Ważna jest w tym wypadku nie tylko wielkość nosa, ale również jego kształt i symetria. Rodzaj nosa wpływa również na to czy daną twarz cechuje ostry lub łagodny wyraz. W zależności od kształtu oraz proporcji nosa dana osoba może wydawać się na lżejszą lub cięższą niż jest w rzeczywistości, a nawet bardziej lub mniej sympatyczną.

Na jakie nosy możemy napotkać?

W populacji występują różnego rodzaju nosy. Jedne z nich są bardziej spiczaste i zadarte, a inne garbate i wąskie. Spotykane są również nosy orle, szerokie, wklęsłe i pourazowe. Niestety kształt nosa dość często nie spełnia wymagań i oczekiwań właściciela i jest przyczyną wielu kompleksów.

Co zatem można zrobić?

Nieodpowiedni kształt lub wygląd nosa może być źródłem kompleksów oraz pogorszenia samooceny i jakości życia. Osoba borykająca się z problemem ogranicza swoje kontakty towarzyskie oraz staje się zamknięta w sobie. Taki stan może się przedłużać i przeradzać w stany depresyjne. Na szczęście jest dobre rozwiązanie w postaci operacji. Co ciekawe, operacje plastyczne takie jak korekcja nosa zajmują drugie miejsce na świecie pod względem ilości przeprowadzanych zabiegów. Ustępują one miejsce jedynie operacjom plastycznym piersi, które plasują się na szczycie.

Czy istnieją przeciwskazania do wykonania tego rodzaju operacji?

Niestety tak. Korekta nosa nie zawsze może być wykonywana. Wśród przeciwskazań wymienia się między innymi występowanie u pacjenta nieuregulowanej cukrzycy, a także problemów związanych z prawidłowym krzepnięciem krwi. Przeciwskazaniem do wykonania korekcji nosa jest również infekcja, a także ciąża i laktacja. Należy również pamiętać o tym, że korekta nosa podobne jak inne tego rodzaju zabiegi chirurgiczne wymaga odpowiedniego przygotowania, a tym wykonania badania krwi obejmującego oznaczenie grupy krwi oraz poziomu elektrolitów i cukrzycy. Pacjenci przygotowujący się do zabiegu powinni mieć wykonaną morfologię krwi oraz oznaczone inne parametry, w tym kreatyninę, antygen HBS, HCV oraz HIV. Wśród innych oznaczeń wymienia się badanie ogólne moczu oraz posiew z nosa, który ma na celu ewentualne wykrycie bakterii. Pacjenci proszeni się również o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej oraz EKG. Szeroki zakres badań wynika z konieczności przeprowadzenia znieczulenia ogólnego.

Jak wygląda korekta nosa?

Jak wspomniano powyżej, korekcja nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Sam zabieg trwa od 120 do 240 minut, a czas ten zależy między innymi od przyjętej techniki operacyjnej. Operacja plastyczna może być bowiem wykonywana przez dziurki od nosa lub poprzez cięcie wykonywane na tak zwanym słupku nosa. Druga z metod daje możliwość dokładnego modelowania nosa i jest preferowana przez wielu operatorów. W jej przypadku chirurg wykonuje cięcie w kształcie litery V oraz odwarstwia skórę od chrząstek i kości. W dalszej kolejności modeluje on nos. W ramach tego rodzaju działań możliwe jest ścięcie garbu, prostowanie przegrody nosowej, zwężenie części kostnej nosa czy modelowanie małżowin nosowych. Warto dodać, że w wybranych przypadkach konieczne może być przeszczepienie chrząstek z innych partii ciała, w tym z ucha lub z żebra. Po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest szycie wykonanych cięć, unieruchomienie nosa za pomocą szyny termoplastycznej oraz założenie opatrunków. Szwy zdejmowane są po około dziecięciu dniach podczas wizyty kontrolnej. Tego rodzaju wizyty odbywają się również po pół roku i roku upływających od czas operacji.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Efekt korekcji nosa zależy od kilku czynników, w tym od przestrzegania zaleceń pozabiegowych. Przez dobę po operacji pacjent musi nosić w przewodach nosowych specjalne opatrunki, które ograniczają ryzyko związane z wystąpieniem krwotoku. Po usunięciu opatrunków pacjent opuszcza klinikę oraz udaje się do domu. Po dziesięciu dniach powraca na usuniecie szwów i wizytę kontrolną. Pacjent powinien pamiętać o tym, że w okresie pooperacyjnym mogą występować obrzęki i siniaki. Warto dodać, że opuchlizna nosa może utrzymywać się nawet przez rok. Tego rodzaju niekorzystne zmiany mają charakter przejściowy, ale mogą utrudniać swobodne oddychanie. W okresie pozabiegowym konieczne jest unikanie nadmiaru słońca. Skóra nosa powinna być zabezpieczana kremem z filtrem ochronnym. Nie jest również wskazane korzystanie z sauny.

Czy po operacji nosa pozostaje blizna?

Każda interwencja chirurgiczna, w tym korekcja nosa wiąże się z powstawaniem blizny. Konieczne jest zatem wykonywanie zabiegu w sposób, który ogranicza możliwość powstawania rozległej i widocznej blizny pogarszającej wygląd pacjenta. Z tego powodu cięcie wykonywane jest w rejonie słupka nosa. Takie działanie sprawia, że w wielu wypadkach blizna pozabiegowa jest niemal niewidoczna.

W celu umówienia wizyty u lekarza laryngologa lub terminu zabiegu skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Rozrywka 24a, 31-419 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 412 10 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje