Nagła głuchota – objawy, przyczyny, leczenie

Nagła głuchota to powszechnie stosowane określenie na występujące bez uprzedzenia upośledzenie słuchu. Jakie są objawy i przyczyny tej dolegliwości? Jak przebiega leczenie i jakie są szanse na przywrócenie słuchu?

Przyczyny wystąpienia nagłej głuchoty

Nagła głuchota, jak sama nazwa wskazuje, nie daje wcześniejszych niepokojących symptomów i pojawia się nagle, bez uprzedzenia. Jej przyczyny mogą mieć różne podłoże. Przyjmuje się, że najczęściej do upośledzenia słuchu dochodzi z powodu zaburzeń w szczególnie wrażliwym układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego.

Do największych czynników ryzyka zaliczane są:
– uszkodzenia spowodowane chorobami wirusowymi: odrą, świnką, półpaścem, półpaścem usznym,
– przewlekłe zapalenie uszu,
– otoskleroza,
– niedosłuch wynikający z obciążenia genetycznego,
– urazy głowy: uderzenie pioruna, porażenie prądem wysokiego napięcia, zwichnięcie kręgów szyjnych,
– długotrwałe przebywanie w hałasie.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nagłą głuchotą? Rozpoznanie pierwszych objawów jest niezwykle istotne, ponieważ zwiększa szansę na ocalenie słuchu. Symptomami, które powinny zaniepokoić, bo mogą sugerować nagłą głuchotę, są (zwłaszcza występujące jednocześnie):
– zawroty głowy,
– zatkane uszy,
– szumy uszne,
– świsty i gwizdy w uszach,
– uczucie, że w uchu znajduje się ciało obce,
– zaburzenia równowagi.

Jak wygląda leczenie nagłej głuchoty?

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, który wykona badania pozwalające potwierdzić lub odrzucić hipotezę o wystąpieniu nagłej głuchoty.

Jeśli badania potwierdzą chorobę, lekarz zaleci odpowiednią dla pacjenta terapię. Leczenie nagłej głuchoty polega zwykle na podawaniu leków poprawiających mikrokrążenie oraz preparaty hamujące agregację płytek. Jako wspomaganie kuracji stosuje się również leki neuroprotekcyjne, leki przeciwzapalne, magnez oraz witaminy z grupy B. Przystąp do badania.

Jeśli pacjent zareaguje szybko, zgłaszając się do lekarza, ma spore szanse na całkowite wyleczenie. Czynnikami, które mają wpływ na długość i rezultat terapii są stan pacjenta, wiek i choroby towarzyszące (np. cukrzyca).

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje